Jack Ma zní jako jméno hrdiny akčních hollywoodských filmů. Ve skutečnosti je Jack Ma, 22. nejbohatší muž na světě, taky trochu hrdina – pro čínské obchodníky a jejich zákazníky z celého světa.

Kvůli své výšce 150 cm býval terčem posměchu. Nikdy se moc dobře neučil, na vysokou se dostal až na potřetí a na Harvardu ho 10x odmítli. Po škole začal učit angličtinu, ale tuto práci s platem 12 dolarů měsíčně chtěl stůj co stůj opustit. Tenkrát ho nevzali ani do KFC.

Když se v roce 1995 dostal do USA díky překladatelské firmě, kterou založil, poprvé tam uviděl počítač a internet. Na heslo „Čína“ mu ale tehdy vyhledávač nic nenašel. Rozhodl se, že dostane „Čínu“ na internet. A napadlo ho, že by internet mohl pomoci čínským obchodníkům.

A tak v roce 1999 začal budovat Alibabu se zaměřením na velkoobchod. Ten název lidem asocioval slovní spojení „Sezame, otevři se“, tedy ideální jméno společnosti, která „otvírá“ příležitosti. Obchody postupně rostly, paradoxně jim nejvíce přispěla epidemie SARS v roce 2003. Dá se říct, že tato epidemie urychlila nástup online obchodování, protože najednou lidé preferovali uzavírání obchodů bez osobního setkání, a Alibaba se stal ideální platformou.

Získejte až 15 % zpět za své nákupy na AliExpressu

Ušetřete za každý svůj nákup díky cashback portálu Hamty.cz. Vše je zdarma a jedním proklikem navíc před každým nákupem získáte až 15 % zpět.

Zjistit více o cashback slevě v AliExpressu >> 

Jak šel čas, Jack Ma chtěl propojit čínské velkoobchodníky s koncovými uživateli po celém světě. A tak vznikl Aliexpress, jak ho známe dnes. Spotřebitelský e-shop, kde koupíte cokoliv. Nabíječku na telefon, drobnou i větší elektroniku, šaty na večírek, bižuterii, kostým na karneval, designový plakát na zeď nebo autodráhu. Extrémně levně, s dopravou zdarma. Jen si na to musíte trochu počkat. Zboží totiž putuje z Číny někdy i více než měsíc.

I v ČR se Aliexpress těší stále větší oblibě a díky Hamty.cz jeho obliba určitě ještě poroste. Pár čísel pro zajímavost:

  • Od roku 2013 proběhlo v ČR na Aliexpressu 7x víc transakcí platební kartou
  • Česká pošta každoročně registruje nárůst množství zásilek z Číny, loni o 40 %, letos zatím o 50 %
  • V červnu 2018 otevřel Aliexpress nový sklad v Jenči u Prahy, aby mohl lépe obsluhovat zákazníky z Evropy
  • Alibaba Group je gigantem s tržní kapitalizací 11 bilionů korun. To je více než dvojnásobek ročního výkonu české ekonomiky

11.11. je v Číně Singles Day, neoficiální svátek nakupování. Během tohoto AliExpress Day v roce 2017 byla:

  • za první 2 minuty překonána roční tržba Alza.cz (17 mld. Kč). 
  • Roční tržba všech českých e-shopů (100 mld. Kč) byla překonána už za 30 minut.
  • Proběhlo 256 tisíc transakcí za vteřinu. 

TIP: Levnější nákupy díky cashbacku

Využívejte při každém svém nákupu cashback. Ušetříte až 50 % z ceny. Vše je zdarma a bez závazků. Nejštědřejším cashback portálem v ČR je Hamty.cz.

Získat účet zdarma a bonus 50 Kč k 1. nákupu